Facebook

Základní škola Lukov u Zlína

Hodnocení vzdělávací akce

V prosinci 2005 absolvovali učitelé naší školy, spolu s kolegy se ZŠ Hvozdná, seminář Učitele v roli manažera z dílny vzdělávací společnosti HEURÉKA CZ ze Zlína. Seminář nám neukázal, jak vytvořit školní vzdělávací program, ani neobjasnil jak naložit s klíčovými kompetencemi. Zato v nás během několika hodin vyvolal stovky otázek, otevřel cestu k mnoha odpovědím a zaklepal na cosi v naší psyché, co sice známe, ale v každodenním shonu a světě plném reality, logiky a pravidel však nevnímáme dostatečně.
Od semináře již uběhl nějaký čas, takže z nás vyprchalo prvotní okouzlení a někteří se zotavili z neobyčejně silného prožitku. Přesto cítím, že se něco v naší práci a vztazích změnilo. Nevím, jestli to umím dost dobře popsat, ale mám pocit, že jsme kritičtější a upřímnější sami k sobě...
a vnímavější a tolerantnější k druhým.

Naši zkušenost jistě nejde generalizovat, ale dívám-li se na seminář jako ředitel ZŠ s prvním stupněm, jsem přesvědčen, že takové semináře jsou přesně tím, co kantoři a naše těžce zkoušené školství potřebují. Přestože jsem seminář objednával s jistou dávkou nedůvěry, převrátil mé očekávání, ba jeho účinek šel v mnoha směrech až za hranice mých představ - patřil, řekl bych, k tomu nejlepšímu a nejvydatnějšímu, co jsem v celé své učitelské dráze absolvoval.
Nepochybně zde svoji roli sehrála skutečnost, že se jej mohli účastnit všichni učitelé školy,
a zejména, že jej bravurně vedl lektor, jehož dovednosti, znalosi, profesionalita, přístup, nenechaly nikoho na pochybách o jeho odborných a lidských kvalitách a schopnosti své vědění předat druhým.

V Lukově, dne  16. ledna  2005
Mgr. Jiří Mikšík
ředitel ZŠ a MŠ Lukov