Facebook

Hodnota lásky

Láska je největší hodnota

 
Láska je největší hodnota

Zní to banálně, ale láska je největší hodnota, protože je to největší pravda. Ne, nestrháváme k iluzi a zamilovanému poblouznění. Řeč je o uvědomělém stavu, podobně jako o empatii, kdy obě jsou racionálním procesem, pokory, odvahy a odpovědnosti. Celý život se tomu člověk učí a pokud ustane, ztrácí jeho život skutečný smysl. Nemluvíme o lásce k penězům a majetku, ale o té nejkomplikovanější podobě, lásce ve vztahu dvou lidí.

Korinstským, 13,4-7: "Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá."

Tento citát z Bible se současníků zdá jako vytržený z iluzivní literatury. Možná je to proto, že lidé už ztratili schopnost lásky. Pokud neprožívají tuto zkušenost alespoň dílčím způsobem, pak nevěří takovým slovům a definicím. Nic nestimuluje zdravý rozvoj člověka silněji jako konstruktivní vztah lásky. Stejně tak nic neochromuje osobnostní rozvoj tak, jako destruktivní vztah. Přesto, že to prožíváme na vlastní kůži a máme k dispozici nejrůznější svědectví a rady, často neumíme pomoci sobě, ani druhým.


Láskyplný člověk je v podstatě emočně velmi inteligentní a to i bez studia psychologie. Láska totiž provází člověka k dovednostem, které mu umožňují největší sociální prospěch. Přesto, že se to zdá být věděcky nedokazatelné, umžožňuje mu nejen prožít kvalitní život, ale také konat tzv. v pravý čas. Láska je základem psychického i fyzického zdraví, neboť činí život harmonickým a nejvíce inteligentním.

Pokud prožíváme nejrůznější životní problémy a tím i psychické výkyvy, pak je to právě láska (i k sobě samému), která ním dovoluje návrat k rovnováze. Ale tomuto umění se lidé také musí učit a vývojové kroky, které se nepovedly si musí naučit odpouštět. Láska je svoboda i odpovědnost. Láska je cit a vůle.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že to, co pro nás znamená "milovat", je stejné pro všechny lidi. Do učení lásky patří také poznání a pochopení rozdílných lidských potřeb a jazyků lásky. Ve vztahu se zrcadlí všechny naše vnitřní problémy, které se mohou díky lásce postupně uzdravovat.

Partnerský vztah je darované rozšíření dimenze našeho života. Naše očekávání lásky, porozumění a souznění bývá postupně nabouráváno mnoha zraněními, nedůvěrou, nedorozuměním i odcizením. Slova a činy jsou vedle potřeby spolupráce jeden ze základních nástrojů, jak zpracovávat také různé radostné i bolestné situace, k nimž ve vztazích zákonitě a přirozeně dochází.


Život nelze prožít bez problémů, ale je rozdíl v tom, jak tyto problémy řešíme.